Zabezpečení počítače na Internetu

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ: Tento dokument je z archivu na www.wifimorava.com (+420-776-206200) . Za obsah článků jiných autorů a správnost případných informací v nich obsažených neručíme. Pokud byl znám zdroj článku, byl vždy uveden.Článků o zabezepečení počítače PC není nikdy dost a proto Vám přinášíme další. Můžete použít i jiný software pro zabezpečení, ale níže uvedené programy jsme odzkoušeli a můžeme je uživateli vřele doporučit. Pokud chcete mít Váš počítač připojený k Internetu bezpečnější, doporučujeme následující kroky:

1. Aktualizace operačního systému
Pravidelně aktualizujte váš operační systém. Pokud máte operační systém Windows, aktualizace naleznete na těchto stránkách:

Windows Update
http://update.microsoft.com

2. Ochrana proti virům
Nainstalujte si antivirový program. Mnoho z antivirových programů je pro domácí využití zdarma. Antivirové programy je důležité pravidelně aktualizovat (většina z nich nabízí při instalaci nastavení automatické aktualizace z Internetu). Antivirové programy můžete získat například na adresách:

AVG Free Edition
http://free.grisoft.com

3. Ochrana proti útokům
Pro zabezpečení proti útokům z Internetu a ochraně vašich dat před zneužitím zapněte firewall na svém ADSL modemu nebo routeru (pokud jej obsahuje), nebo si nainstalujte softwarový firewall. Základní firewall obsahují i Windows XP (Ovládací panely/Brána firewall systému windows). Firewally zdarma pro domácí použití naleznete například na adresách:

Kerio Personal Firewall
http://www.kerio.com/kpf_download.html

4. Ochrana proti spyware
Spyware jsou programy, které od vás shromažďují osobní informace, bez toho, abyste to věděli či odsouhlasili. Často také zobrazují reklamy (adware). Tyto programy se stáhnou z Internetu například odsouhlasením napohled „nezávadné“ hlášky a poté zatěžují Váš počítač i internetové připojení. Software pro jejich odstranění zdarma najdete například zde:

Ad-Aware
http://www.lavasoftusa.com/software/adaware/

Spybot-S&D
http://www.slunecnice.cz/product/SpyBot/

Microsoft AntiSpyware
http://www.microsoft.com/athome/security/spyware/software/default.mspx(pokud máte nainstalován zároveň softwarový firewall, doporučujeme vypnout ochranu v reálném čase (real-time protection), protože některé funkce by se překrývaly).

5. Internetové bankovnictví
Např. zde Desatero bezpečného internetového bankovnictví ČSOB

6. Aktualizujte !
Všechen výše uvedený sw by byl na nic v případě, že neaktualizujete u něj data (tzv. upgrade, update). Je nutné si uvědomit, že nejprve někdo pro počítače udělá nemoc (vir) a teprve po té je na něj lék či ochrana či obrana. V každém př. neotevírejte programy a dokumenty, které pocházejí s pochybných zdrojů a rovnou je radši likvidujte (vymažte).